Mamy nowy endoultrasonograf i nową pracownię radiologii zabiegowej

Do Pabianickiego Centrum Gastroenterologii, Chirurgii Małoinwazyjnej i Endoskopowej w Pabianickim Centrum Medycznym trafił supernowoczesny endoultrasonograf. Powstała tam również nowa sala radiologii zabiegowej i endosonografii.

– Jesteśmy pierwszą placówką w województwie łódzkim i zaledwie czwartą w Polsce, która posiada urządzenie tak wysokiej klasy – mówi Dariusz Fisiak, kierownik Pabianickiego Centrum Gastroenterologii, Chirurgii Małoinwazyjnej i Endoskopowej. – Warto w tym miejscu zaznaczyć, że ultrasonograf gwarantuje równie dobrą jakość badania jak rezonans magnetyczny oraz wiarygodność wyników na poziomie 90%. To takie kolejne „oko”, które umożliwia obserwację pola operacyjnego. 

Kupiony właśnie sprzęt pozwoli lekarzom na jeszcze lepszą diagnostykę i leczenie pacjentów z rozmaitymi chorobami układu pokarmowego. Kosztował ponad 1 mln zł, z czego prawie 360 tys. zł pochodziło z balu charytatywnego na rzecz Pabianickiego Centrum Medycznego, pod patronatem Grzegorza Mackiewicza, prezydenta Pabianic. Impreza odbyła się w listopadzie ubiegłego roku, a została zorganizowana przez fundację „My kochamy Pabianice”, przy współudziale PCM.

Na tej inwestycji jednak nie koniec – została też oddana do użytku nowa pracownia radiologii zabiegowej i endosonografii. Remont sali trwał kilka miesięcy (od grudnia ubiegłego roku do maja bieżącego roku). Prace pochłonęły ponad 500 tys. zł.

– Jest znakomicie wyposażona i w połączeniu z endoultrasonografem pozwoli na leczenie endoskopowe we wszystkich zakresach, jakie można wykonywać w Polsce. To choćby zabiegi z zakresu diagnostyki i leczenia dróg żółciowych, dróg trzustkowych oraz wątroby. Taką pracownię chciałaby mieć zapewne niejedna placówka medyczna. Cieszymy się, że powstała właśnie u nas – zaznacza dr n. ekon. Witold Olszewski, prezes PCM.

Pabianickie Centrum Gastroenterologii, Chirurgii Małoinwazyjnej i Endoskopowej istnieje w szpitalu już od sześciu lat – zostało otwarte w maju 2018 roku. Od tego czasu niezmiennie inwestuje w kadrę i sprzęt, będąc w porównaniu z innymi tego rodzaju podmiotami jedną z najlepszych jednostek w kraju.

Dysponuje ona 4 salami zabiegowymi i 5 torami wizyjnymi, umożliwiającymi jednocześnie zabiegi u 4 pacjentów, a także 8 salami, do których trafiają pacjenci po zabiegach. Ponadto na wyposażeniu jest 11 kolonoskopów, 9 gastroskopów oraz 3 duodenoskopy, wykorzystywane do zabiegów w zakresie dróg żółciowych i trzustki, a także 7 automatycznych myjni endoskopowych.

Przeprowadzane są tutaj m.in. zabiegi gastroskopii i kolonoskopii. Tylko w ciągu jednego dnia jest ich tutaj wykonywanych od 40 do nawet 80. Ale lekarze i pielęgniarki pracują również w soboty – tego dnia przeprowadza się średnio 50 zabiegów. W skali roku to około 12 tysięcy. Ponad 80% pacjentów poddawanych zabiegom ma je wykonywane w pełnej narkozie, około 20% – bez znieczulenia (są to głównie zabiegi gastroskopii).