
Projekt: „Zwiększenie dostępności świadczeń medycznych na rzecz pacjentów onkologicznych w Pabianickim Centrum Medycznym Sp. z o.o.”.
Projekt realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności: Komponent D „Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia”.
Inwestycja D1.1.1: „Rozwój i modernizacja infrastruktury centrów opieki wysokospecjalistycznej i innych podmiotów leczniczych”.
Cel projektu:
Celem głównym inwestycji jest zwiększenie dostępności świadczeń medycznych na rzecz pacjentów onkologicznych w Pabianickim Centrum Medycznym Sp. z o.o. w Pabianicach poprzez modernizację istniejącej infrastruktury oraz zakup nowoczesnych urządzeń do diagnostyki oraz zabiegów onkologicznych w dziedzinach: endoskopii, chirurgii, ginekologii, urologii.
Cele szczegółowe:
- poprawa dostępności usług w zakresie opieki onkologicznej w powiecie pabianickim poprzez realizację świadczeń w zakresie diagnostyki i leczenia onkologicznego
- poprawa warunków pracy personelu medycznego poprzez doposażenie szpitala w nowoczesny sprzęt medyczny i niemedyczny oraz wyposażenie socjalno - bytowe
W ramach projektu zaplanowano następujące zadania:
1. Modernizacja pomieszczeń szpitala wykorzystywanych do badań diagnostycznych i zabiegów onkologicznych.
2. Utworzenie pracowni rezonansu magnetycznego (RM).
3. Zakup sprzętu medycznego, socjalno - bytowego oraz wyposażenia IT.
Okres realizacji projektu: od 2025-02-01 do 2026-06-30.
Całkowita wartość projektu: 26 085 616,59 zł.
Wartość dofinansowania: 23 178 839,38 zł.
Beneficjent:
Pabianickie Centrum Medyczne Sp. z o. o.
ul. Jana Pawła II 68, 95-200 Pabianice
www.pcm-szpital.pl
Kontakt:
Dział Projektów, Pabianickie Centrum Medyczne Sp. z o. o.
ul. Jana Pawła II 68, 95-200 Pabianice
tel. 42 22 53 540, e-mail:
www.pcm-szpital.pl

Szpital rozwinie onkologię. To dzięki dofinansowaniu
z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności
Pabianickie Centrum Medyczne otrzymało ponad 23 miliony złotych na zwiększenie dostępności świadczeń onkologicznych. Środki umożliwią m.in. zakup nowoczesnego sprzętu do diagnostyki oraz leczenia pacjentów z chorobami nowotworowymi. To największe dofinansowanie w historii szpitala.
Ministerstwo Zdrowia opublikowało wyniki naboru w konkursie na dofinansowanie przedsięwzięć w zakresie rozwoju i modernizacji infrastruktury centrów opieki wysokospecjalistycznej i innych podmiotów leczniczych. Na konkurs wpłynęło 259 wniosków. Wszystkie były oceniane od względem formalnym i merytorycznym, a do objęcia wsparciem zostały ostatecznie zakwalifikowane 102. Wśród nich znalazł się wniosek PCM – na 12. miejscu wśród 66 dofinansowanych na poziomie SOLO I (oprócz niego są jeszcze SOLO II i III).
– Od września ubiegłego roku należymy do Krajowej Sieci Onkologicznej na terenie województwa łódzkiego – jako SOLO I, czyli specjalistyczny ośrodek leczenia onkologicznego – mówi dr n. ekon. Witold Olszewski, prezes Pabianickiego Centrum Medycznego. – Pozyskanie tak dużej kwoty – 23.178. 839,38 zł właśnie na onkologię – jest dla naszego szpitala ogromnym sukcesem i powodem do satysfakcji, ale, co najważniejsze, pozwoli jeszcze lepiej diagnozować i leczyć choroby nowotworowe.
Fundusze pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Zostaną przeznaczone m.in. na modernizację pomieszczeń, w których pacjenci będą mieli wykonywane badania. W ramach inwestycji PCM zyska jedną pracownię RTG, cztery pracownie USG, a także pracownię rezonansu magnetycznego z zapleczem technicznym, której w swoich strukturach szpital obecnie nie posiada. Trafią tam wysokiej klasy urządzenia – aparaty RTG, USG i rezonans. W rezultacie zwiększy się liczba i zakres badań diagnostycznych.
Duże zmiany zajdą na bloku operacyjnym, gdzie zaplanowano m.in. modernizację sali operacyjnej wraz z salą wybudzeniową. Blok wzbogaci się ponadto m.in. o dwa stoły ogólnochirurgiczne, laparoskop, aparat RTG z ramieniem C, diatermię chirurgiczną oraz wiele innego sprzętu, np. aparat do znieczuleń, pompy infuzyjne, fotel zabiegowy, wideolaryngoskop, kardiomonitory i ssaki elektryczne.
Oprócz bloku operacyjnego będzie zmodernizowany i doposażony Zakład Diagnostyki Obrazowej i Elektrodiagnostyki. Nowe urządzenia trafią też do Pabianickiego Centrum Gastroenterologii, Chirurgii Małoinwazyjnej i Endoskopowej (m.in. w gastroskopy i kolonoskopy) oraz na oddział anestezjologii i intensywnej terapii (m.in. defibrylatory, łóżka do intensywnej terapii, kardiomonitory i pompy infuzyjne).
– Przed nami okres intensywnej, wytężonej pracy, gdyż wziąwszy pod uwagę zakres przedsięwzięcia, czasu nie jest dużo – musimy je sfinalizować do końca czerwca przyszłego roku. Wierzymy jednak, że ten termin będzie dotrzymany i już za kilkanaście miesięcy pacjenci zauważą, że pieniądze zostały wykorzystane w możliwie najlepszy sposób – dodaje dr n. ekon. Witold Olszewski.
Szczegółowe wyniki konkursu są dostępne pod linkiem:

Powstaje pracownia rezonansu magnetycznego
Na niskim parterze szpitala, w pobliżu podjazdu na szpitalny oddział ratunkowy, trwają prace związane z utworzeniem pracowni rezonansu magnetycznego. Dzięki tej inwestycji Pabianickie Centrum Medyczne poszerzy swoje możliwości diagnostyczne.
Cała pracownia, w skład której wejdą m.in. poczekalnia dla pacjentów, pomieszczenie do wykonywania badań oraz inne, pomocnicze, zajmie powierzchnię około 220 metrów kwadratowych.
Układ przeznaczonych na ten cel pomieszczeń zostanie zmieniony – pracownicy firmy wykonawczej ustawiają właśnie ścianki działowe, aby przestrzeń była jak najbardziej funkcjonalna. Po pracach przygotowawczych to pierwszy etap właściwych robót. Wraz z upływem czasu będą realizowane kolejne. Finał przedsięwzięcia przewidziano w drugim kwartale.
Po jego zakończeniu w zmodernizowanych pomieszczeniach zostanie otwarta pracownia diagnostyczna na miarę XXI wieku, tj. z nowoczesnym, wysokiej klasy rezonansem magnetycznym.
Uruchomienie pracowni rezonansu magnetycznego stanowi część projektu „Zwiększenie dostępności świadczeń medycznych na rzecz pacjentów onkologicznych w Pabianickim Centrum Medycznym Sp. z o.o.”.
Projekt jest realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności: Komponent D „Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia” (Inwestycja D1.1.1: „Rozwój i modernizacja infrastruktury centrów opieki wysokospecjalistycznej i innych podmiotów leczniczych”).
Na realizację całego przedsięwzięcia, które obejmuje ponadto remont zakładu diagnostyki obrazowej i elektrodiagnostyki oraz – częściowo – bloku operacyjnego, Pabianickie Centrum Medyczne pozyskało z w/w źródła dofinansowanie w wysokości 23.178 839,38 zł.





Nowy aparat USG – dla lepszej diagnostyki
i większego bezpieczeństwa pacjentów
Pabianickie Centrum Medyczne wzbogaciło się o wysokiej klasy aparat USG. Posłuży on chorym, którzy są hospitalizowani na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii.
Zadowolenia ze sprzętu nie kryją lekarze, ma on bowiem wiele zalet, natomiast rezultatem tego zakupu będzie jeszcze lepsza diagnostyka i zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów.
Urządzenie wyposażono w trzy głowice. Jest lekkie, mobilne, a po uruchomieniu ze stanu uśpienia gotowe do natychmiastowego działania. Przez około dwie godziny może pracować wyłącznie na baterii, bez zasilania z sieci. Spore znaczenie ma też fakt, że wykorzystuje sztuczną inteligencję.
Jakie zastosowanie znajdzie nowy aparat USG? Między innymi do przeprowadzania badań przyłóżkowych.
– Oznacza to, że chcąc obejrzeć płuca, serce czy jamę brzuszną nie musimy przewozić pacjenta w inne miejsce, tylko możemy przeprowadzić takie badanie przy jego łóżku. Nie zastępuje ono innych badań, ale umożliwia szybką, wstępną ocenę, ukierunkowanie diagnostyki i monitorowanie leczenia – wyjaśnia doktor Grzegorz Wielgus, ordynator oddziału anestezjologii i intensywnej terapii.
Kolejnym sposobem wykorzystania aparatu USG są krótkie interwencje anestezjologiczne. W sytuacji, gdy np. pacjent jest poddawany resuscytacji krążeniowo – oddechowej, urządzenie pomaga w ocenie stanu serca. Dzięki niemu możliwe jest również precyzyjne i bezpieczne zakładanie cewników naczyniowych – obraz żył i tętnic widać bowiem na ekranie monitora.
– Kupione właśnie USG będziemy wykorzystywać także na bloku operacyjnym – do nadzorowania wykonywanych znieczuleń regionalnych – dodaje doktor Grzegorz Wielgus.
Na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii jest już jeden tego typu aparat, mający niemal 10 lat, ale dobrej jakości i wciąż użytkowany. Ponadto na bloku operacyjnym znajduje się kolejne USG, nabyte w ubiegłym roku.
Jak podkreślają lekarze, posiadany sprzęt, wraz z nowym urządzeniem, pozwoli na jeszcze bardziej skuteczną diagnostykę oraz zwiększenie jej zakresu, a także poprawi bezpieczeństwo pacjentów.
Zakup USG – za 155 tysięcy złotych – stanowi część projektu „Zwiększenie dostępności świadczeń medycznych na rzecz pacjentów onkologicznych w Pabianickim Centrum Medycznym Sp. z o.o.”.
Projekt jest realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności: Komponent D „Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia” (Inwestycja D1.1.1: „Rozwój i modernizacja infrastruktury centrów opieki wysokospecjalistycznej i innych podmiotów leczniczych”).
Pabianickie Centrum Medyczne otrzymało na realizację w/w projektu dofinasowanie z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w wysokości 23.178.839,38 zł. Całkowity koszt przedsięwzięcia to 26.085.616,59 zł.


Prace remontowe i zakup aparatu RTG, czyli inwestycje w zakładzie diagnostyki
Za kilka tygodni, tj. w drugim kwartale bieżącego roku, pacjenci zgłaszający się do Pabianickiego Centrum Medycznego na badania RTG i USG będą zaskoczeni, jak bardzo zmienił się zakład diagnostyki obrazowej i elektrodiagnostyki. Trwa tutaj bowiem gruntowny remont.
Prace – w systemie „zaprojektuj i wybuduj” – rozpoczęły się w styczniu. Ich postęp jest coraz bardziej zauważalny.
Co obejmuje inwestycja?
Układ pomieszczeń pozostanie w zasadzie taki sam, jednak poza tym wymianie lub modernizacji ulega w zasadzie wszystko, tj. zarówno ich wygląd, jak również to, czego nie widać, czyli instalacje (cieplna, elektryczna, wodno – kanalizacyjna, wentylacyjna).
Obenie prowadzone są roboty instalacyjne, m.in. w branży elektrycznej, rozpoczęło się też szpachlowanie ścian. W dalszej kolejności będą wykonywane okładziny podłogowe i ścienne.
Do szpitala dostarczono także nowy aparat RTG. Jego montaż, w remontowanej właśnie pracowni, oznacza jeszcze lepsze możliwości diagnostyczne.
W rezultacie inwestycji nie tylko pracownie, gdzie wykonuje się badania, ale również poczekalnia dla pacjentów i łazienki (powstanie m.in. nowa toaleta dla niepełnosprawnych) spełnią standardy XXI wieku.
Remont zakładu diagnostyki obrazowej i elektrodiagnostyki stanowi część większego projektu pn. „Zwiększenie dostępności świadczeń medycznych na rzecz pacjentów onkologicznych w Pabianickim Centrum Medycznym Sp. z o.o.” o łącznej wartości 26 085 616,59 zł (Inwestycja D1.1.1: „Rozwój i modernizacja infrastruktury centrów opieki wysokospecjalistycznej i innych podmiotów leczniczych”).




Sala operacyjna i sala wybudzeń będą jak nowe
W dniu 13 kwietnia br. rozpoczęły się prace remontowe na szpitalnym bloku operacyjnym.To kolejny etap projektu „Zwiększenie dostępności świadczeń medycznych na rzecz pacjentów onkologicznych w Pabianickim Centrum Medycznym Sp. z o.o.".
Modernizacją objęto dwa pomieszczenia o łącznej powierzchni ponad 80 metrów kwadratowych, tj. jedną z sal operacyjnych oraz salę wybudzeń. Inwestycja zostanie przeprowadzona w formule „zaprojektuj i wybuduj”.
W zakres robót wejdzie między innymi wykonanie nowych, podwieszanych sufitów, demontaż starych wykładzin podłogowych i położenie nowych, łatwo zmywalnych oraz położenie okładzin ściennych (PVC) w sali operacyjnej. Ponadto nastąpi wymiana drzwi (będą otwierane automatycznie), a w sali wybudzeń – również okien. Firma wykonawcza wymieni również instalacje elektryczne i teletechniczne.
To niejedyne zmiany, jeśli chodzi o w/w przedsięwzięcie – na blok trafią nowe urządzenia i wyposażenie, np. aparat RTG z ramieniem C, diatermia chirurgiczna, stół operacyjny i lampy operacyjne oraz inny, drobny sprzęt.
Środki na w/w projekt pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności: Komponent D „Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia” (Inwestycja D1.1.1: „Rozwój i modernizacja infrastruktury centrów opieki wysokospecjalistycznej i innych podmiotów leczniczych”).
Wysokość dofinansowania, jakie zostało przyznane Pabianickiemu Centrum Medycznemu, wynosi 23.178.839,38 zł.


Finał inwestycji coraz bliżej – w pracowni rezonansu trwają prace wykończeniowe
Po kilkunastu tygodniach od rozpoczęcia inwestycji związanej z uruchomieniem pracowni rezonansu magnetycznego przedsięwzięcie weszło w ostatni etap – w przeznaczonych na nią pomieszczeniach trwają prace wykończeniowe.
Remont ruszył w styczniu. Firma wykonawcza zrealizowała w tym czasie wiele robót, obejmujących między innymi postawienie ścian działowych, a tym samym wydzielenie na powierzchni około 220 metrów kwadratowych poszczególnych pomieszczeń. Jest wśród nich, oprócz pracowni, w której będą wykonywane badania, duża poczekalnia dla pacjentów oraz toaleta, przystosowana również do potrzeb osób niepełnosprawnych.
Biorąc pod uwagę stopień zaawansowania i tempo, w jakim przebiegają roboty, powodów do obaw nie ma – ich realizacja nastąpi w zakładanym terminie.
Uruchomienie pracowni stanie się możliwe dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (Komponent D „Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia”).
Przedsięwzięcie to część projektu „Zwiększenie dostępności świadczeń medycznych na rzecz pacjentów onkologicznych w Pabianickim Centrum Medycznym Sp. z o.o.”, który obejmuje również inne inwestycje i zakupy sprzętu medycznego.
Dofinansowanie, jakie Pabianickie Centrum Medyczne otrzymało z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności wynosi 23.178.839,38 zł, a cały projekt ma wartość 26.085.616,59 zł.





