Onkologia

Projekt: „Zwiększenie dostępności świadczeń medycznych na rzecz pacjentów onkologicznych w Pabianickim Centrum Medycznym Sp. z o.o.”.

Projekt realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności: Komponent D „Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia”.

Inwestycja D1.1.1: „Rozwój i modernizacja infrastruktury centrów opieki wysokospecjalistycznej i innych podmiotów leczniczych”. 

Cel projektu:

Celem głównym inwestycji jest zwiększenie dostępności świadczeń medycznych na rzecz pacjentów onkologicznych w Pabianickim Centrum Medycznym Sp. z o.o. w Pabianicach poprzez modernizację istniejącej infrastruktury oraz zakup nowoczesnych urządzeń do diagnostyki oraz zabiegów onkologicznych w dziedzinach: endoskopii, chirurgii, ginekologii, urologii.

Cele szczegółowe:

  • poprawa dostępności usług w zakresie opieki onkologicznej w powiecie pabianickim poprzez realizację świadczeń w zakresie diagnostyki i leczenia onkologicznego
  • poprawa warunków pracy personelu medycznego poprzez doposażenie szpitala w nowoczesny sprzęt medyczny i niemedyczny oraz wyposażenie socjalno - bytowe

W ramach projektu zaplanowano następujące zadania:

1. Modernizacja pomieszczeń szpitala wykorzystywanych do badań diagnostycznych i zabiegów onkologicznych.
2. Utworzenie pracowni rezonansu magnetycznego (RM).
3. Zakup sprzętu medycznego, socjalno - bytowego oraz wyposażenia IT.

Okres realizacji projektu: od 2025-02-01 do 2026-06-30.

Całkowita wartość projektu: 26 085 616,59 zł.

Wartość dofinansowania: 23 178 839,38 zł.

Beneficjent:
Pabianickie Centrum Medyczne Sp. z o. o.
ul. Jana Pawła II 68, 95-200 Pabianice
www.pcm-szpital.pl

Kontakt:
Dział Projektów, Pabianickie Centrum Medyczne Sp. z o. o.
ul. Jana Pawła II 68, 95-200 Pabianice
tel. 42 22 53 540, e-mail: Ten adres pocztowy jest chroniony przed spamowaniem. Aby go zobaczyć, konieczne jest włączenie w przeglądarce obsługi JavaScript.
www.pcm-szpital.pl

Szpital rozwinie onkologię. To dzięki dofinansowaniu
z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności

Pabianickie Centrum Medyczne otrzymało ponad 23 miliony złotych na zwiększenie dostępności świadczeń onkologicznych. Środki umożliwią m.in. zakup nowoczesnego sprzętu do diagnostyki oraz leczenia pacjentów z chorobami nowotworowymi. To największe dofinansowanie w historii szpitala.

Ministerstwo Zdrowia opublikowało wyniki naboru w konkursie na dofinansowanie przedsięwzięć w zakresie rozwoju i modernizacji infrastruktury centrów opieki wysokospecjalistycznej i innych podmiotów leczniczych. Na konkurs wpłynęło 259 wniosków. Wszystkie były oceniane od względem formalnym i merytorycznym, a do objęcia wsparciem zostały ostatecznie zakwalifikowane 102. Wśród nich znalazł się wniosek PCM – na 12. miejscu wśród 66 dofinansowanych na poziomie SOLO I (oprócz niego są jeszcze SOLO II i III).

– Od września ubiegłego roku należymy do Krajowej Sieci Onkologicznej na terenie województwa łódzkiego –  jako SOLO I, czyli specjalistyczny ośrodek leczenia onkologicznego – mówi dr n. ekon. Witold Olszewski, prezes Pabianickiego Centrum Medycznego. – Pozyskanie tak dużej kwoty – 23.178. 839,38 zł właśnie na onkologię – jest dla naszego szpitala ogromnym sukcesem i powodem do satysfakcji, ale, co najważniejsze, pozwoli jeszcze lepiej diagnozować i leczyć choroby nowotworowe.

Fundusze pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności. Zostaną przeznaczone m.in. na modernizację pomieszczeń, w których pacjenci będą mieli wykonywane badania. W ramach inwestycji PCM zyska jedną pracownię RTG, cztery pracownie USG, a także pracownię rezonansu magnetycznego z zapleczem technicznym, której w swoich strukturach szpital obecnie nie posiada. Trafią tam wysokiej klasy urządzenia – aparaty RTG, USG i rezonans. W rezultacie zwiększy się liczba i zakres badań diagnostycznych.

Duże zmiany zajdą na bloku operacyjnym, gdzie zaplanowano m.in. modernizację sali operacyjnej wraz z salą wybudzeniową. Blok wzbogaci się ponadto m.in. o dwa stoły ogólnochirurgiczne, laparoskop, aparat RTG z ramieniem C, diatermię chirurgiczną oraz wiele innego sprzętu, np. aparat do znieczuleń, pompy infuzyjne, fotel zabiegowy, wideolaryngoskop, kardiomonitory i ssaki elektryczne.

Oprócz bloku operacyjnego będzie zmodernizowany i doposażony Zakład Diagnostyki Obrazowej i Elektrodiagnostyki. Nowe urządzenia trafią też do Pabianickiego Centrum Gastroenterologii, Chirurgii Małoinwazyjnej i Endoskopowej (m.in. w gastroskopy i kolonoskopy) oraz na oddział anestezjologii i intensywnej terapii (m.in. defibrylatory, łóżka do intensywnej terapii, kardiomonitory i pompy infuzyjne).

– Przed nami okres intensywnej, wytężonej pracy, gdyż wziąwszy pod uwagę zakres przedsięwzięcia, czasu nie jest dużo – musimy je sfinalizować do końca czerwca przyszłego roku. Wierzymy jednak, że ten termin będzie dotrzymany i już za kilkanaście miesięcy pacjenci zauważą, że pieniądze zostały wykorzystane w możliwie najlepszy sposób – dodaje dr n. ekon. Witold Olszewski.

Szczegółowe wyniki konkursu są dostępne pod linkiem:

https://www.gov.pl/web/zdrowie/wyniki-naboru-na-objecie-przedsiewziec-wsparciem-w-zakresie-rozwoju-i-modernizacji-infrastruktury-centrow-opieki-wysokospecjalistycznej-i-innych-podmiotow-leczniczych-ze-srodkow-kpo-nr-naboru-kpod0702-ip10-00124

 

 

Powstaje pracownia rezonansu magnetycznego

Na niskim parterze szpitala, w pobliżu podjazdu na szpitalny oddział ratunkowy, trwają prace związane z utworzeniem pracowni rezonansu magnetycznego. Dzięki tej inwestycji Pabianickie Centrum Medyczne poszerzy swoje możliwości diagnostyczne.

Cała pracownia, w skład której wejdą m.in. poczekalnia dla pacjentów, pomieszczenie do wykonywania badań oraz inne, pomocnicze, zajmie powierzchnię około 220 metrów kwadratowych.

Układ przeznaczonych na ten cel pomieszczeń zostanie zmieniony – pracownicy firmy wykonawczej ustawiają właśnie ścianki działowe, aby przestrzeń była jak najbardziej funkcjonalna. Po pracach przygotowawczych to pierwszy etap właściwych robót. Wraz z upływem czasu będą realizowane kolejne. Finał przedsięwzięcia przewidziano w drugim kwartale.

Po jego zakończeniu w zmodernizowanych pomieszczeniach zostanie otwarta pracownia diagnostyczna na miarę XXI wieku, tj. z nowoczesnym, wysokiej klasy rezonansem magnetycznym.

Uruchomienie pracowni rezonansu magnetycznego stanowi część projektu „Zwiększenie dostępności świadczeń medycznych na rzecz pacjentów onkologicznych w Pabianickim Centrum Medycznym Sp. z o.o.”.

Projekt jest realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności: Komponent D „Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia” (Inwestycja D1.1.1: „Rozwój i modernizacja infrastruktury centrów opieki wysokospecjalistycznej i innych podmiotów leczniczych”).

Na realizację całego przedsięwzięcia, które obejmuje ponadto remont zakładu diagnostyki obrazowej i elektrodiagnostyki oraz – częściowo – bloku operacyjnego, Pabianickie Centrum Medyczne pozyskało z w/w źródła dofinansowanie w wysokości 23.178 839,38 zł.

 

Nowy aparat USG – dla lepszej diagnostyki
i większego bezpieczeństwa pacjentów

Pabianickie Centrum Medyczne wzbogaciło się o wysokiej klasy aparat USG. Posłuży on chorym, którzy są hospitalizowani na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii.

Zadowolenia ze sprzętu nie kryją lekarze, ma on bowiem wiele zalet, natomiast rezultatem tego zakupu będzie jeszcze lepsza diagnostyka i zwiększenie bezpieczeństwa pacjentów.

Urządzenie wyposażono w trzy głowice. Jest lekkie, mobilne, a po uruchomieniu ze stanu uśpienia gotowe do natychmiastowego działania. Przez około dwie godziny może pracować wyłącznie na baterii, bez zasilania z sieci. Spore znaczenie ma też fakt, że wykorzystuje sztuczną inteligencję.

Jakie zastosowanie znajdzie nowy aparat USG? Między innymi do przeprowadzania badań przyłóżkowych.

– Oznacza to, że chcąc obejrzeć płuca, serce czy jamę brzuszną nie musimy przewozić pacjenta w inne miejsce, tylko możemy przeprowadzić takie badanie przy jego łóżku. Nie zastępuje ono innych badań, ale umożliwia szybką, wstępną ocenę, ukierunkowanie diagnostyki i monitorowanie leczenia – wyjaśnia doktor Grzegorz Wielgus, ordynator oddziału anestezjologii i intensywnej terapii.

Kolejnym sposobem wykorzystania aparatu USG są krótkie interwencje anestezjologiczne. W sytuacji, gdy np. pacjent jest poddawany resuscytacji krążeniowo – oddechowej, urządzenie pomaga w ocenie stanu serca. Dzięki niemu możliwe jest również precyzyjne i bezpieczne zakładanie cewników naczyniowych – obraz żył i tętnic widać bowiem na ekranie monitora.

– Kupione właśnie USG będziemy wykorzystywać także na bloku operacyjnym – do nadzorowania wykonywanych znieczuleń regionalnych – dodaje doktor Grzegorz Wielgus.

Na oddziale anestezjologii i intensywnej terapii jest już jeden tego typu aparat, mający niemal 10 lat, ale dobrej jakości i wciąż użytkowany. Ponadto na bloku operacyjnym znajduje się kolejne USG, nabyte w ubiegłym roku.

Jak podkreślają lekarze, posiadany sprzęt, wraz z nowym urządzeniem, pozwoli na jeszcze bardziej skuteczną diagnostykę oraz zwiększenie jej zakresu, a także poprawi bezpieczeństwo pacjentów.

Zakup USG – za 155 tysięcy złotych – stanowi część projektu „Zwiększenie dostępności świadczeń medycznych na rzecz pacjentów onkologicznych w Pabianickim Centrum Medycznym Sp. z o.o.”.

Projekt jest realizowany w ramach Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności: Komponent D „Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia” (Inwestycja D1.1.1: „Rozwój i modernizacja infrastruktury centrów opieki wysokospecjalistycznej i innych podmiotów leczniczych”).

Pabianickie Centrum Medyczne otrzymało na realizację w/w projektu dofinasowanie z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności w wysokości 23.178.839,38 zł. Całkowity koszt przedsięwzięcia to 26.085.616,59 zł.

 

Prace remontowe i zakup aparatu RTG, czyli inwestycje w zakładzie diagnostyki

Za kilka tygodni, tj. w drugim kwartale bieżącego roku, pacjenci zgłaszający się do Pabianickiego Centrum Medycznego na badania RTG i USG będą zaskoczeni, jak bardzo zmienił się zakład diagnostyki obrazowej i elektrodiagnostyki. Trwa tutaj bowiem gruntowny remont.

Prace – w systemie „zaprojektuj i wybuduj” – rozpoczęły się w styczniu. Ich postęp jest coraz bardziej zauważalny.

Co obejmuje inwestycja?

Układ pomieszczeń pozostanie w zasadzie taki sam, jednak poza tym wymianie lub modernizacji ulega w zasadzie wszystko, tj. zarówno ich wygląd, jak również to, czego nie widać, czyli instalacje (cieplna, elektryczna, wodno – kanalizacyjna, wentylacyjna).

Obenie prowadzone są roboty instalacyjne, m.in. w branży elektrycznej, rozpoczęło się też szpachlowanie ścian. W dalszej kolejności będą wykonywane okładziny podłogowe i ścienne.

Do szpitala dostarczono także nowy aparat RTG. Jego montaż, w remontowanej właśnie pracowni, oznacza jeszcze lepsze możliwości diagnostyczne.

W rezultacie inwestycji nie tylko pracownie, gdzie wykonuje się badania, ale również poczekalnia dla pacjentów i łazienki (powstanie m.in. nowa toaleta dla niepełnosprawnych) spełnią standardy XXI wieku.

Remont zakładu diagnostyki obrazowej i elektrodiagnostyki stanowi część większego projektu pn. „Zwiększenie dostępności świadczeń medycznych na rzecz pacjentów onkologicznych w Pabianickim Centrum Medycznym Sp. z o.o.” o łącznej wartości 26 085 616,59 zł (Inwestycja D1.1.1: „Rozwój i modernizacja infrastruktury centrów opieki wysokospecjalistycznej i innych podmiotów leczniczych”).

 

 


Sala operacyjna i sala wybudzeń będą jak nowe 

W dniu 13 kwietnia br. rozpoczęły się prace remontowe na szpitalnym bloku operacyjnym.To kolejny etap projektu „Zwiększenie dostępności świadczeń medycznych na rzecz pacjentów onkologicznych w Pabianickim Centrum Medycznym Sp. z o.o.". 

Modernizacją objęto dwa pomieszczenia o łącznej powierzchni ponad 80 metrów kwadratowych, tj. jedną z sal operacyjnych oraz salę wybudzeń. Inwestycja zostanie przeprowadzona w formule „zaprojektuj i wybuduj”.

W zakres robót wejdzie między innymi wykonanie nowych, podwieszanych sufitów, demontaż starych wykładzin podłogowych i położenie nowych, łatwo zmywalnych oraz położenie okładzin ściennych (PVC) w sali operacyjnej. Ponadto nastąpi wymiana drzwi (będą otwierane automatycznie), a w sali wybudzeń – również okien. Firma wykonawcza wymieni również instalacje elektryczne i teletechniczne.

To niejedyne zmiany, jeśli chodzi o w/w przedsięwzięcie – na blok trafią nowe urządzenia i wyposażenie, np. aparat RTG z ramieniem C, diatermia chirurgiczna, stół operacyjny i lampy operacyjne oraz inny, drobny sprzęt.

Środki na w/w projekt pochodzą z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności: Komponent D „Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia” (Inwestycja D1.1.1: „Rozwój i modernizacja infrastruktury centrów opieki wysokospecjalistycznej i innych podmiotów leczniczych”).

Wysokość dofinansowania, jakie zostało przyznane Pabianickiemu Centrum Medycznemu, wynosi 23.178.839,38 zł.

Finał inwestycji coraz bliżej – w pracowni rezonansu trwają prace wykończeniowe

Po kilkunastu tygodniach od rozpoczęcia inwestycji związanej z uruchomieniem pracowni rezonansu magnetycznego przedsięwzięcie weszło w ostatni etap – w przeznaczonych na nią pomieszczeniach trwają prace wykończeniowe.

Remont ruszył w styczniu. Firma wykonawcza zrealizowała w tym czasie wiele robót, obejmujących między innymi postawienie ścian działowych, a tym samym wydzielenie na powierzchni około 220 metrów kwadratowych poszczególnych pomieszczeń. Jest wśród nich, oprócz pracowni, w której będą wykonywane badania, duża poczekalnia dla pacjentów oraz toaleta, przystosowana również do potrzeb osób niepełnosprawnych.

Biorąc pod uwagę stopień zaawansowania i tempo, w jakim przebiegają roboty, powodów do obaw nie ma – ich realizacja nastąpi w zakładanym terminie.

Uruchomienie pracowni stanie się możliwe dzięki środkom z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności (Komponent D „Efektywność, dostępność i jakość systemu ochrony zdrowia”).

Przedsięwzięcie to część projektu „Zwiększenie dostępności świadczeń medycznych na rzecz pacjentów onkologicznych w Pabianickim Centrum Medycznym Sp. z o.o.”, który obejmuje również inne inwestycje i zakupy sprzętu medycznego.

Dofinansowanie, jakie Pabianickie Centrum Medyczne otrzymało z Krajowego Planu Odbudowy i Zwiększania Odporności wynosi 23.178.839,38 zł, a cały projekt ma wartość 26.085.616,59 zł.