Podsumowano projekt "Dostępność Pabianickiego Centrum Medycznego"

Niemal 2 miliony złotych przeznaczyło Pabianickie Centrum Medyczne na inwestycje służące dostosowaniu szpitala do potrzeb pacjentów ze szczególnymi potrzebami. Pieniądze na ten cel spółka otrzymała w ramach rządowego programu „Dostępność Plus dla zdrowia”.

Realizowany od września 2022 roku projekt „Dostępność Pabianickiego Centrum Medycznego” został podsumowany w piątek, 30 czerwca. Na spotkanie z tej okazji, połączone z konferencją prasową, przyjechali: Paweł Wdówik, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych, senator Maciej Łuczak, poseł Marek Matuszewski, Emilia Błaszczyk, pełnomocnik wojewody łódzkiego ds. seniorów oraz Grzegorz Mackiewicz, prezydent Pabianic. Na spotkaniu nie mogło też zabraknąć Witolda Olszewskiego, prezesa PCM.

Projekt miał dla Pabianickiego Centrum Medycznego ogromne znaczenie, bo dzięki pozyskanym środkom zrealizowano tutaj wiele ważnych zadań (w różnych obszarach), które sprawiły, że szpital jest jeszcze bardziej przyjazny pacjentom. Podkreślali to zgodnie wszyscy uczestnicy spotkania.

- Jestem pod ogromnym wrażeniem rozmachu i zmian, jakie się tutaj dokonały. Byłem na rozpoczęciu tego projektu i już wtedy mówiłem, że ten szpital przywiązuje bardzo dużą wagę do aspektu dostępności - podkreślał Paweł Wdówik, sekretarz stanu w Ministerstwie Rodziny, Pracy i Polityki Społecznej oraz Pełnomocnik Rządu ds. Osób Niepełnosprawnych. - Program „Dostępność Plus dla zdrowia” nie jest programem tylko i wyłącznie „likwidującym schodki”, jak potocznie pojmuje się likwidowanie barier. Jest to program, który ma doprowadzić do sytuacji, w której obywatel z niepełnosprawnością może normalnie uczestniczyć w życiu we wszystkich jego wymiarach.

Dofinansowanie, jakie dostała placówka to 1.927.661 zł. Przeznaczono je m.in. na wymianę dwóch wind, budowę nowej strony internetowej, z której bez problemu mogą korzystać osoby o szczególnych potrzebach, szkolenia pracowników (np. z języka migowego) oraz doposażenie.

- Całą otrzymaną kwotę wykorzystaliśmy w stu procentach i były to bardzo dobrze wydane środki. Wpłynęły one znacząco zarówno na poprawę warunków, w których udzielane są świadczenia, jak też na jakość diagnozowania i leczenia – zaznacza Witold Olszewski, prezes PCM.

W ramach projektu do naszego szpitala trafił następujący sprzęt:
1. Skaner żył – 1
2. Aparaty EKG (z wózkiem) – 7
3. Pulsoksymetry – 30
4. Termometry bezdotykowe – 17
5. Fotel ginekologiczny - 2
6. Łóżko anestezjologiczne – 5
7. Łóżko bariatryczne – 1
8. Fotel ginekologiczny z funkcją łóżka porodowego – 1
9. Materace przeciwodleżynowe – 32
10. Mobilny podnośnik medyczny – 5
11. Parawany – 30
12. Wagi – 2
13. Pętle indukcyjne – 10
14. Regulowane leżanki – 15
15. Krzesła do poczekalni – 40
16. Tablet z wideotłumaczem – 3
17. Aparat KTG – 4
18. Drukarka brajlowska – 1
19. Krzesła ewakuacyjne – 5
20. Tablica informacyjna – 1
21. Tablice tyflograficzne – 3

 

Uczestnicy spotkania podsumowującego projekt